Osebno dopolnilno delo – Kdo ga lahko opravlja?

Vsak izmed nas mora opravljati določeno delo v zameno za to, da zasluži nekaj denarja. Seveda to pomeni, da poznamo različne oblike zaposlovanja ter delovnih oblik. Eni izmed manjših oblik legalnega dela je tako imenovano osebno dopolnilno delo. Za kaj gre in kaj je to? Osebno dopolnilno delo predstavljajo vsa manjša dela, ko je pomoč v gospodinjstvu, izdelovanje domačih obrti, izdelovaje umetnih obrti, obiranje gozdnih sadežev in prodaja ter še bi lahko naštevali.Dela osebnega dopolnilnega dela lahko opravljajo ljudje, ki jih bomo opisali v naslednjih stavkih.

Osebno dopolnilno delo lahko opravljajo različni ljudje, ki se ukvarjajo s:

občasno pomočjo v gospodinjstvu
vzdržujejo stanovanja, hiše, zunanje površine, kmetije,..
izdelujejo različne izdelke, kot so glasbila, orodja, dekorativne predmete, predmete za osebno uporabo, galanterijske predmete, tradicionalne posode, glasbila, sveče,…
nabiranjem gozdnih sadežev in zelišč
mletjem oglja na tradicionalen način ter mletje žita in žganje apna
občasnim vodenjem lokalnih skupin ter posameznikov
opravljanje prevozov na tradicionalen način
izdelovanje izdelkov domače ter umetne obrti

Med slednje spada izdelovanje izdelkov iz:

gline
stekla
keramike
lesa
živila
volne
bombaža
voska
naravnega usnja
šibja, ličja, slame in trsja
kovine
kamena

Osebno dopolnilno delo lahko opravljajo osebe, ki izpolnjujejo pogoje iz Pravilnika o delih, ki se štejejo za osebno dopolnilno delo, posamezniki, ki so pri upravni enoti vpisani v seznam zavezancev ter posamezniki, ki letnega prihodka iz naslova opravljanja dela ne presegajo minimalne letne plače v Republiki Sloveniji v preteklem letu.

Osebno dopolnilno delo in kako ga prijaviti?

Osebno dopolnilno delo lahko opravljajo osebe, ki so zgoraj opisane. Seveda pa morajo takšno delo prijaviti na uporavni enoti oziroma na območju stalnega ali začasnega bivališča. To se stori s preprostim obrazcem priglasitve osebne dopolnilne dejavnosti. Vsekakor pa iz naslova osebne dopolnilne dejavnosti izhajajo določene obveznosti do države. Davčnemu uradu je potrebno vsake tri mesece predstaviti podatke o doseženem prihodku iz naslova osebne dopolnilne dejavnosti. Podatke je potrebno predložiti za pretekle tri mesece. To je potrebno opraviti s pomočjo obrazca ‘O podatkih o doseženih prihodkih iz naslova osebnega dopolnilnega dela.

Celotni osebni dohodek iz naslova osebne dopolnilne dejavnosti se obravnava kot dohodek iz drugega pogodbenega razmerja. To pomeni, da je potrebno oddati tudi odmero za napoved dohodnine od dohodka iz zaposlitve. Predložiti se morajo vsi računi v zameno za to, da se osnova zmanjša.

Vse skupaj pomeni, da je potrebno osebno dopolnilno dejavnosti vzeti ravno tako resno, kot tudi vse druge oblike dejavnosti. Izpolnjevati je potrebno vse obveznosti.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja