Poslovni načrt je pomemben za zdravo rast vsakega podjetja

Poslovni načrt je neke vrste opis prihodnosti podjetja, urejen v enoten dokument. Pravzaprav gre za napovedi, h uresničitvi katerih podjetnik teži s svojim podjetjem v bližnji in daljni prihodnosti. Praviloma se takšen dokument spiše že pred samo ustanovitvijo podjetja, neredko pa se zgodi, da do tega pride tudi kasneje, ko podjetje že uspešno posluje.

Vsak podjetnik, ki kljub že uveljavljenemu podjetju delček svojega časa nameni pisanju poslovnega načrta, se lahko pri tem sooči z nekaterimi do tedaj še nerešenimi problemi v podjetju. S tem spozna svoje podjetje do samih globin ter uvidi, ali so kje potrebne izboljšave. To lahko prepreči številne težave v prihodnosti, ki bi lahko vodile celo v propad podjetja.

Poglejmo si glavne sestavine poslovnega načrta:

  • poslovni cilji;
  • strategije, namenjene uresničevanju poslovnih ciljev;
  • potencialni problemi, ki se lahko pojavijo na poti;
  • organizacijska struktura podjetja;
  • razdelitev odgovornosti glede na zaposlene;
  • znesek, potreben za uresničitev poslovnih ciljev.

Morda se zdi, da je takšen dokument težko spisati, toda če je uspelo številnim podjetnikom po celem svetu, bo uspelo tudi vam. Ni namreč potrebno, da za to porabite ure in ure svojega časa, temveč je dovolj, da porabite zgolj nekaj dni, v katerih spišete ne več kot 20 strani. Daljših dokumentov namreč ne bo bral prav nihče!

Poslovni načrt naj bo zgrajen iz treh delov:

1. poslovni koncept naj vsebuje informacije o industriji, poslovni strukturi vašega podjetja, produktih in storitvah, ki jih nudite, ter o tem, kako nameravate uspeti s svojim poslom;

2. pregled tržišča naj vsebuje natančen opis vaših potencialnih kupcev (kdo so, kje živijo, zakaj bi se odločili za nakup vaših izdelkov ali storitev ipd.) ter vaših konkurentov;

3. finančni del naj vsebuje informacije o prihodkih in odhodkih ter vse druge finančne informacije in analize, dobro je, da vam pri izdelavi tega dela pomaga kar vaš računovodja.