S.p. ali d.o.o.?

Ko se odločite za vstop v podjetništvo imate na voljo več možnosti za izbiro oblike podjetja. Zelo pogosto je naslednje vprašanje: s.p. ali d.o.o.? Najpogostejša je izbira s.p., sledi d.o.o..

Lastnik s.p. za poslovanje odgovarja s svojim premoženjem

Med omenjenima oblikama podjetja je kar nekaj razlik. Najbolj pomembna oblika je v odgovornosti. S.p. je fizična oseba. Ves denar, ki ga s.p. dobi je od lastnika s.p., z njim lahko prosto upravlja. Ob ustanovitvi s.p. je zelo pomembno vedeti, da gre za obliko podjetja, kjer lastnik za poslovanje podjetja odgovarja z vsem svojim premoženjem.

To pomeni, da je potrebno vse dolgove, tožbe in podobne dogodke poravnati s strani osebnega premoženja podjetnika (hiša, avtomobil, znesek na tekočem računu…). To je morda glavna slabost s.p. v primerjavi z d.o.o.. D.o.o. je namreč pravna oseba, lastnik d.o.o. za poslovanje podjetja ne odgovarja s svojim premoženjem. Dolgove, tožbe se poravnava s strani imetja podjetja (osnovni kapital, sredstva..), omenjeno seveda velja v primeru gospodarnega ravnanja, v primeru namerne povzročitve škode je namreč lastnik lahko tudi kazensko odgovoren ter odškodninsko odgovoren.

Dobiček pri s.p. in d.o.o.

Naslednja pomembna razlika je vezana na višino dobička. Pri d.o.o. višina dobička ne vpliva na višino davkov. Dobiček je namreč obdavčen po enotni davčni stopnji, ki letos znaša 21 %. Torej, če želite iz d.o.o. izplačati dobiček, je potrebno najprej plačati 21 % davka, potem pa se tovrstni prihodki obdavčijo še pri dohodnini. D.o.o. tudi nima fiksnih mesečnih stroškov.

Pri s.p. je nekoliko drugače. Fiksni mesečni prispevki za samozaposlene osebe (tiste katerih glavna dejavnost je s.p.) znašajo od 225 evrov mesečno. Za “popoldanski” s.p. so ti stroški nižji, saj znašajo od okoli 30 evrov mesečno (za popoldanski s.p. se morajo prispevki plačevati iz drugega naslova). Ves dobiček, ki ga s.p. ustvari so last nosilca s.p.. To pomeni, da se dobiček na računu konec leta ne obdavči z davkom na dobiček, kot pri d.o.o., pač pa se obdavči samo po dohodninski lestvici.

Kdaj je s.p. bolj primeren?

S.p. je iz vidika dobička bolj primeren do določenega zneska. Osnovna davčna stopnja se namreč začne pri 16 %. Naslednja je 27 %, končna pa 41%. Prek s.p. se nam torej splača poslovati do točke, ko je efektivna davčna stopnja, po kateri je obdavčen dobiček v d.o.o., višja od tiste, po kateri je obdavčen dobiček pri s.p.. Po naših izračunih je to pri dobičku okoli 15.000 evrov letno. Nad to mejo, pa je že bolj modro razmišljati o odprtju d.o.o..

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja