Računovodstvo: goljufije in prevare

Danes v najrazličnejših mediji najdemo veliko novic o goljufijah in prevarah – tako političnih, poslovnih kot tudi zasebnih prevarah zvezdnikov. V nadaljevanju bomo podrobneje govorili o računovodskih prevarah in goljufijah.

Podjetja največkrat poročajo zunanjim in notranjim uporabnikom z letnimi poročili, ki so sestavljena iz poslovnega in računovodskega poročila. Cilj vseh računovodskih izkazov je dajati informacije o finančnem položaju, ki koristijo uporabnikom pri njihovem odločanju. Prav zaradi tega morajo biti računovodske informacije razumljive, bistvene, zanesljive in primerljive. Problem se pojavi, ko podjetja, računovodje ali posamezniki zaradi različnih razlogov v računovodskih izkazih podajajo napačne informacije.

Prevare v računovodskem okolju naraščajo in povzročajo izgube pri podjetjih, posameznikih in družbah ter ustvarjajo moralno težavo na delovnem mestu.

T. Kekec povzame Mednarodni standard revidiranja 240 (v nadaljevanju MSR 240): izraz prevara je v MSR 240 razložen kot namerno dejanje napačne navedbe v računovodskih izkazih. Stori jo lahko eden ali več članov poslovodstva, pristojnih za upravljanje, zaposleni ali tretja oseba, da z goljufijo pridobijo neupravičene ali nezakonite koristi. Prevare delimo na dve vrsti namerno napačnih navedb: prevarantsko računovodsko poročanje in poneverba sredstev.

MSR 240 navaja različne načine goljufij in zavajanja uporabnikov računovodskih izkazov:

  • s prikrojevanjem, prirejanjem ali spreminjanjem računovodskih evidenc ali podpornih dokumentov, na podlagi katerih so pripravljeni računovodski izkazi;
  • z napačnim prikazovanjem ali namerno opustitvijo dogodkov, poslov ali drugih pomembnih informacij v računovodskih izkazih;
  • z namerno napačno uporabo računovodskih načel, ki se nanašajo na vrednotenje, razvrščanje, način predstavljanja ali razkrivanje;
  • z utajo prejemkov, davkov;
  • s tatvino opredmetenih osnovnih sredstev in intelektualne lastnine;
  • s plačilom podjetja za proizvode in storitve, ki jih ni prejelo;
  • z uporabo sredstev organizacije za osebno uporabo.

Na kakšne načine lahko goljufa poslovodstvo:

  • z vnašanjem izmišljenih vpisov v dnevnik, zlasti ob koncu obračunskega obdobja, da bi prikrojilo poslovne izide ali doseglo druge cilje;
  • z neumestnim prilagajanjem predpostavk in spreminjanjem presoj, uporabljenih pri oceni saldov na kontih;
  • z opuščanjem priznavanja, s predčasnim ali z zapoznelim priznavanjem dogodkov in poslov, do katerih je prišlo v obračunskem obdobju, v računovodskih izkazih;
  • s prikrivanjem ali opustitvijo razkrivanja dejstev, ki bi lahko vplivala na zneske v računovodskih izkazih;
  • z vključevanjem v zapletene posle, ki so organizirani z namenom, da bi napačno predstavili finančno stanje ali poslovni izid organizacije;
  • s spreminjanjem zapisov in pogojev, ki so povezani s pomembnimi in nenavadnimi posli.

V Sloveniji se računovodje srečujejo predvsem z utajo davkov in prispevkov, saj podjetja želijo s prikrivanjem dejanskih podatkov ali knjiženjem izmišljenih listin vplivati na višino davka.

Sedem največjih prevar, ki se pojavljajo v računovodskih izkazih:

  1. prikazovanje lažnih prihodkov,
  2. predčasno prikazovanje prihodkov,
  3. povečanje prihodkov iz enkratnih virov,
  4. odlaganje prihodkov na poznejše obdobje,
  5. odlaganje odhodkov na poznejše obdobje,
  6. neknjiženje obveznosti,
  7. knjiženje odhodkov v prihodnosti na zdajšnje obdobje.

MSR 240 razloži tri vzroke, zakaj lahko pride do prevare in goljufije:

  1. Prevarantsko računovodsko poročanje utegne nastati zaradi pritiska, zunaj ali znotraj organizacije, na poslovodstvo, da doseže pričakovani (nerealni) cilj glede dobička ali finančnega izida, zlasti ker so posledice zaradi nedoseganja finančnih ciljev za poslovodstvo precejšnje.
  2. Do goljufije pride tudi, kadar posameznik meni, da se je notranjemu nadziranju mogoče izogniti, ker mu, na primer, zaupajo ali ker pozna določene pomanjkljivosti notranjega nadziranja.
  3. Nekateri posamezniki imajo nagnjenje, značaj ali niz etičnih vrednot, ki jim dovoljujejo zavestno in namerno goljufati, sicer lahko tudi pošteni posamezniki zagrešijo prevaro v okolju, ki izvaja zadosten pritisk nanje.

Lahko se zgodi, da posameznik, ki je pošten vseeno nenamerno poda napačne podatke. Prav zaradi tega je izredno pomembno, da zaupate svojim sodelavcem in se tudi sami pozanimate kako mora biti urejena dokumentacija, se držite pomembnih datumov, ter se seznanite z osnovami obdavčitev ter na splošno z osnovami vodenja računovodstva.

Vir: Tea Kekec, 2010. Preprečevanje in sankcioniranje računovodskih prevar in goljufij. Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta, diplomsko delo.

1 odziv na “Računovodstvo: goljufije in prevare

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja