Samostojno podjetništvo

To je najpogostejša oblika ob začetku kariere podjetnika. Zanj je najbolj ugodna (ni predpisanega začetnega kapitala kot pri družbah) in mu predstavlja najlažji vstop na trg.

Prednosti s.p.

Kot smo že zapisali, začetni kapital ni nujen, seveda bo vstop na trg z njim lažji, a vendar tega predpisi za to vrsto podjetništva ne zahtevajo. Obenem pa so tudi preostali stroški nižji kot tisti, ki jih ima družba. Z denarjem razpolaga prosto, kar pomeni, da ga ne vežejo nobeni predpisi in ni potrebno zapisati in slediti internemu aktu na to temo. Podjetje je enostavno ustanoviti in za to ni potrebno veliko časa.

Slabosti s.p.

Za dolgove odgovarja samostojno podjetništvo z zasebnim kapitalom nosilca. V primeru, da ima visoke dobičke, bo tudi visoko obdavčen. Ne more poslovati s fizičnimi osebami. Če je ustanoviteljev več, potem s.p. ne pride v poštev, zanje je boljša izbira ustanovitev družbe, ki bo tudi bolj kredibilna.

Firma

Sestava firme je: ime in priimek podjetnika, oznaka s.p. in dejavnosti. Gre za znak, ki jasno ločuje podjetnike med seboj in ima posebna določila s strani zakonodaje. Glavna je relacija firme do drugih oseb v smislu katere se ne sme kršiti njihovih pravic ali jih zavajati.

Dejavnosti

Ob ustanovitvi registriramo tudi dejavnosti, ki jih bomo opravljali. Ob tem je pomembna standardna klasifikacija dejavnosti. Nekaj jih obstaja, ki jih samostojno podjetništvo ne sme opravljati. Izmed vseh dejavnosti, ki jih bomo registrirali, moramo navesti tudi tisto, ki jo bomo opravljali v večini. Vedeti moramo, da določene dejavnosti zahtevajo posebne pogoje. To so lahko na primer licence, vpis v register ministrstev ali pa celo ustrezna strokovna izobrazba in podobno.

Poslovni register

Vpis v poslovni register Slovenije je obvezen. V primeru prenehanja opravljanja dejavnosti pa seveda tudi izpis, v primeru, da tega ne bi storili, nas čaka kazen. Prav tako pa nas lahko zaradi raznih kršitev glede poslovanja izbrišejo iz registra državni organi.