Samostojno podjetništvo

Odločitev za samostojno podjetništvo je v večini prva stopnička podjetnika, saj gre za obliko, pri kateri ni začetnega kapitala, saj nosilec podjetja odgovarja z vsem svojim lastnim premoženjem, poslovni izid pa je dohodninsko obdavčen. Z dejavnostjo lahko podjetnik prične takoj, ko zaključi registracijo podjetja na portalu AJPES.

Registracija

Prične se lahko z osebnim obiskom točke VEM ali pa preko njihovega spletnega portala (VEM je kratica za oznako Vse na Enem Mestu), tam poda prijavo za vpis v Poslovni register Slovenije ob kateri navede datum vpisa (lahko je različen od datuma vložene prijave, vendar ne sme biti daljši od treh mesecev), firmo in njen sedež (vključno s skrajšano firmo, če obstaja), podatke o podjetniku in zastopniku (ime in priimek, EMŠO, prebivališče ter davčno številko), seznam dejavnosti, podatke o drugih dejavnostih podjetnika iz poslovnega registra in izjavo, da podjetnik nima neporavnanih obveznosti iz predhodnih poslovanj.

Točka in portal VEM

Podjetniku omogočata tudi vpis v register davčnih zavezancev, oddaja zahtevka za izdajo identifikacijske številke za DDV, prijava podatkov v obvezna socialna zavarovanja za podjetnika in zaposlene in obvezna zdravstvena zavarovanja družinskih članov, oddaja predloga za odobritev obrtnega dovoljenja, prijavo prostega delovnega mesta, pooblaščanje drugih oseb za upravljanje s sistemom e-VEM v zvezi s podjetjem ter spremembo in izbris s.p.-ja iz poslovnega registra.

Finance

Samostojni podjetnik, ki ima sedež v Sloveniji, potrebuje transakcijski račun poslovne vrste, ki mora biti odprt v Sloveniji. S prejšnjim letom mu ni več potrebno odpirati novega računa poleg osebnega ampak slednjega na svoji banki samo spremeni iz osebnega v poslovnega. Za vse skupaj pa potrebuje izpis iz Poslovnega registra Slovenije, ki ga dobi na točki VEM.

Prispevki

Samostojne podjetnike zavezuje dolžnost plačevanja prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, obvezno zdravstveno zavarovanje, starševsko varstvo in za zaposlovanje od osnove, od katere se plačuje prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Vse skupaj mora biti poravnano za preteklo obdobje do 15. dne v mesecu tako zase, kot tudi za zaposlene.