Faktoring kot možnost nemotenega poslovanja

Ste podjetje in se bojite neplačnikov? Sklepate večje posle, ki vas v primeru neplačevanja lahko stanejo vaše dejavnosti? Potem je odgovor za vas faktoring.

Kaj je faktoring?

Faktoring je oblika poslovanja kjer faktor od podjetnika odkupi njegove izdane račune. Na ta način si podjetnik zagotovi svež denar, ki ga lahko nameni oziroma vloži v nadaljnje poslovanje. Sliši se podobno kot kredit vendar ni. Računi, ki jih je podjetnik izstavil dolžnikom, faktor odkupi za določeno ceno. Ta ponavadi znaša med 89 in 90 odstotkov vrednosti posla. Preostala razlika pa se podjetniku vrne, ko faktor dobi plačilo od dolžnika. Lahko rečemo, da je faktoring oblika poslovanja, ko faktor nase prevzame breme neplačnikov. Faktoring je namenjen manjšim in srednje velikim podjetjem. Seveda je odvisno od zneska, ki ga je dolžnik dolžan. Po opravljenem poslu faktor zaračuna svojo storitev, ki pa znaša nekaj manj kot 10 odstotkov.

Faktoring je zelo uporabna metoda tudi zato, ker podjetje oziroma upnik na ta način dobi denar zelo hitro. V nekaj dneh je transakcija opravljena. Ker pa faktor ne želi preveč tvegati, bo najprej preveril plačilno sposobnost dolžnika. In ta podatek ponavadi služi kot osnova za sklenitev posla. Podjetnikom pa takšen način omogoča sklepanje kakovostnejših pogodb, ker imajo manjši riziko neplačevanja.

Ker pa se včasih sliši predobro, da bi bilo res je potrebno omeniti, da je faktoring mogoč le v primeru, če se tretja oseba s tem strinja. Torej bodiči ali obstoječi dolžnik mora odobriti možnost vstopa faktorja. Kar pa ni vedo uspešno, ker se določeni potencialni dolžniki ustrašijo posledic neplačevanja, kar pa je malo ironično.