Višina zneska prispevkov za socialno varnost je odvisna od dobička in že obračunanih prispevkov

Slovar slovenskega knjižnega jezika na področju ekonomije besedo prispevek definira takole: »… dajatev proračuna za splošne družbene potrebe; prispevek za socialno zavarovanje del osebnih dohodkov ali dohodka, ki ga odvaja izplačevalec v samoupravne interesne skupnosti za zdravstveno, pokojninsko, invalidsko zavarovanje …«

V nadaljevanju pa nas zanima, od česa predvsem je odvisna višina prispevka za socialno varnost … torej kako se napravi obračun prispevkov.

Višina zneska prispevkov za socialno varnost je odvisna predvsem  od dobička in že obračunanih prispevkov. Od tega dvojega je torej odvisno, kako se bo naredilo obračun prispevkov.

Najnižja in najvišja osnova za plačilo prispevkov pa sta odvisni še od višine zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v Republiki Sloveniji, preračunane na mesec.

Na kratko si poglejmo, kaj določa Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju …

Zakon o pokojninskem in invalidskem  zavarovanju določa, da najnižja osnova za plačilo prispevkov za socialno varnost v letu 2016 znaša 56 odstotkov zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v Republiki Sloveniji, preračunane na mesec in se do leta 2018 vsako leto povečuje za dva odstotka, dokler ne doseže 60 odstotkov. Slednje velja za vse prispevke, razen zdravstvenih, čigar najnižja osnova že sedaj znaša 60 odstotkov zadnje znane povprečne letne plače v RS, preračunane na mesec.

Na kratko si poglejmo  še postopek izračuna višine prispevkov:

Vsem samostojnim podjetnikom, ki so s poslovanjem začeli sredi leta, se dobiček preračuna na letno raven. Preračun se opravi na način:

DI = (Dn / n) x 12

DI = dobiček preračunan na letno raven

Dn = dobiček po obračunu akontacije dohodnine oziroma dohodnino od dohodka iz dejavnosti

Določitev dobička zavarovancev, pri katerih se obračun akontacije dohodnine oziroma dohodnino od dohodka iz dejavnosti, se ne nanaša na celotno davčno obdobje. Pri določanju števila mesecev, na katere se dobiček nanaša (n), je pomembno koliko dni je v prvem mesecu poslovanja. Če je več kot 15 dni, se prvi mesec upošteva, sicer  pa se ne upošteva.