Izstavljanje eračuna prinaša mnogo prednosti v primerjavi s klasičnimi računi

Podjetniki, ki nimajo veliko izkušenj z digitalnim poslovanjem, se bodo najprej posvetili spletnim stranem in elektronski pošti. Tisti pa, ki že poznajo mnoge prednosti tovrstnega poslovanja, bodo z veseljem izkoristili prav vse, kar ponuja sodobna tehnologija. Gotovo se bodo odločili za izstavljanje eračuna, ki prinaša v primerjavi z običajnimi računi mnogo prednosti tistim, ki jih znajo izkoristiti. A prehod na eračune ni vedno povsem enostaven, še posebej za tiste, ki so na tem področju nekoliko bolj zahtevni.

Eračuni v skladu z ZOPSPU

Z letom 2015 je pričel veljati Zakon o opravljanju plačilnih storitev za proračunske uporabnike, ki določa, da morajo vsi proračunski uporabniki izdajati in prejemati eračune. Tako izstavljanje eračuna ni več zgolj odločitev in prednost, temveč dolžnost, pri kateri ni veliko prostora za napake. Zakon predpisuje posebno obliko eračuna, in sicer gre za XML-strukturo po shemi eSLOG in ustrezno XML-ovojnico. Pri tem se zahteva še uporaba veljavnih digitalnih certifikatov, ki potrjujejo identiteto izdajatelja oziroma prejemnika.

Ker novi standard poslovanja od marsikaterega proračunskega uporabnika zahteva precejšnjo prilagoditev, je v mnogih primerih te opravke bolje prepustiti strokovnjakom. Kar nekaj je namreč ponudnikov, ki poskrbijo za izstavljanje eračuna v skladu z zakonom, običajno pa poleg tega nudijo še druge storitve. Posebej ugodne so tiste storitve, ki vključujejo celoten sistem za upravljanje eračunov, saj lahko na ta način zelo enostavno izvedete preskok na digitalno poslovanje.

Eračuni v drugih oblikah

Tudi tisti, ki sicer niso proračunski uporabniki, lahko izstavljajo eračun, pri tem pa niso omejeni z zakonskimi zahtevami. Tako so elektronski računi zelo raznoliki, načeloma pa se sploh ne razlikujejo od običajnih papirnatih računov, razen seveda v tem, da so na voljo le v digitalni obliki. Nekaj pozornosti pa gre nameniti morebitni zamenjavi raznih elektronskih računov in eračunov, ki jih predpisuje omenjeni zakon – med seboj namreč niso zamenljivi!